Płyta wiórowa kontra drewno cz. 4: płyta wiórowa fornirowana

Jak połączyć zalety drewna i zalety (tak, płyta wiórowa ma jednak zalety) płyty?
Niska cena płyty i wysoka (naturalna) jakość wykończenia powierzchni?
Rozwiązaniem jest płyta fornirowana. Okleja się surową płytę wiórową okleiną z naturalnego drewna. To takie cieniutkie płaty, skrawane z całego bala. Te płaty maja grubość 0,5-0,8 mm, łączy się je w szerz, nakleja się na płytę w specjalnych prasach i otrzymujemy "naturalną" deskę o dużej szerokości.

Jako że mamy już płytę udającą drewno, wypadałoby zabezpieczyć jakoś wąskie powierzchnie. Można je także okleić takim cienkim obrzeżem, obłogiem ( grubość 1-2 mm), lub cienką listewką o grubości kilku milimetrów. Oczywiście taka krawędź również musimy wykończyć tak jak całą powierzchnię płyty. Z reguły robi się to jednocześnie podczas jednego procesu.
A co jeśli chcemy nadać krawędzi elementu jakiś kształt?.

Wtedy do krawędzi płyty doklejamy odpowiedniej szerokości element z drewna. Aby wszystko wyglądało jak należy, robimy to przed oklejaniem powierzchni fornirem.
Listwę łączymy np. na kołki, lub obce pióro, smarujemy klejem całą krawędź płyty i w ścisk na kilka godzin. Potem ewentualnie szlifujemy doklejkę do dokładnej grubości płyty i można oklejać płaszczyznę. Taka doklejka nie tylko pozwala frezować krawędź elementu, ale również zwiększa trzymanie np. okuć mocowanych do wąskiej krawędzi.
Wyjściem rzadko stosowanym obecnie, co nie znaczy niemożliwym do wykonania, jest oklejenie fornirem wąskich krawędzi płyty laminowanej. Co uzyskujemy? Ano „drewniany" wygląd krawędzi, widoczny nawet przy zamkniętych drzwiach. Ideałem jest takie dobranie okleiny do dekoru płyty, aby było ciężko rozpoznać że to doklejka z forniru.
Niestety ten sposób obecnie jest na wymarciu. Według mnie z dwóch powodów: cena i popularność obrzeży PCV oraz szalone wizje projektantów dekorów płyt laminowanych. Dopasowanie do nich forniru naturalnego graniczy z cudem. Poza tym taką krawędź trzeba jeszcze wyszlifować i wykończyć. To podraża cały mebel dość znacznie i zwiększa czasochłonność wykonania.
Oczywiście płyta fornirowana, zastępuje lite drewno np. w korpusach mebli, lub drzwiach płytowych. Nie zastąpi np. w nogach w stole, lub w podobnych elementach.
Na rynku funkcjonuje jeszcze kilka rozwiązań płytopodobnych, na pierwszy ogień idzie płyta stolarska.
To o niej będzie kolejny wpis.


1 komentarz:

  1. Fornirowanie to prosta rzecz, tylko trzeba mieć sprzęt. Klej na gorąco i doskonały docisk prasą - tak to powinno wyglądać. Na stronie www.rotorprasy.pl znajdziecie producenta pras hydraulicznych, zapoznajcie się z ich ofertą, także na usługi produkcyjne.

    OdpowiedzUsuń